Kosmetyki ekologiczne - Zero waste

Żyj z nami w duchu zero waste!

Tempo dzisiejszego świata nie pozwala nam zwolnić nawet na sekundę. Dotyczy to nie tylko każdego człowieka z osobna, ale również dużych koncernów i firm kosmetycznych, które produkują swoje kosmetyki masowo, nie myśląc o konsekwencjach, jakie niosą za sobą plastikowe opakowania, syntetyczne składniki czy testowanie na zwierzętach. Masz jednak wpływ na to co wybierasz i jak wybierasz, a podejmując odpowiednie decyzje, możesz poprawić jakość swojego życia. 

Po pierwsze – wspieraj lokalne firmy!

Wpierając lokalne firmy, wpierasz osobę która za konkretnym biznesem stoi i promuje ekologiczne myślenie. Masz pewność, że kupujesz produkty tylko wysokiej jakości, a każdy jest robiony z miłości do środowiska i z pasji. Dodatkowo, robisz zakupy w sposób etyczny, pozyskując artykuły wyprodukowane w Polsce, stworzone z lokalnych materiałów. Nie narażasz się na wszelkie oszustwa czy niedomówienia, a kontakt pomiędzy tobą, a sprzedawcą jest łatwiejszy, co jest dużym plusem przy wszelkich pytaniach czy ewentualnych problemach. Ponadto, ograniczasz ślad węglowy, który po sobie zostawiasz, gdyż paczkę zazwyczaj możesz odebrać osobiście, bądź droga, którą ma ona do pokonania, aby trafić w twoje ręce jest krótka (kolejny plus – nie musisz czekać na swoją paczkę długo!). Małe firmy dużą uwagę przywiązują do tego jak pakują przesyłki, czy wysyłka jest ekonomiczna itp. 

Nie tylko kosmetyki mogą być eko

Kosmetyki eko stają się coraz bardziej modne. Coraz więcej osób sięga po właśnie takie produkty. Rosnąca świadomość ludzi na to w jaki sposób i z jakich produktów tworzone są kosmetyki dużych koncernów powoduje, że rynek naturalnych produktów rośnie w siłę z każdym dniem. Ludzie najczęściej sięgają po kremy, serum, balsamy czy płyny stworzone w zgodzie ze światem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie tylko te specyfiki mogą być ekologiczne. Jest jeszcze wiele innych miejsc  w naszym domu poza szafką w łazience, które potrzebują porządnej zmiany na rzecz naszej planety! Jest to między innymi kuchnia, w której znajduje się nie tylko masa trujących detergentów, ale również tony plastiku i nie recyklingowanego materiału. 

Plastikowe woreczki – zmora oceanów, tamtejszej flory i zwierząt w nich żyjących. Zużywamy je w ilościach, których nie da się zliczyć. Codzienna przekąska do pracy i kanapki do szkoły to 20 woreczków tygodniowo wyrzuconych przez 4 – osobową rodzinę! Poza tym, to również wyrzucone pieniądze na coś jednorazowego. Znam na to doskonały sposób – woskowijki, czyli alternatywa dla plastikowych woreczków. Zrobione są z bawełny pokrytej woskiem pszczelim, żywicą i zimnotłoczonym olejem jojoba. Można w nie zawinąć kanapkę czy warzywa, przykryć miskę lub chleb. Co najważniejsze – posłużą ci znacznie dłużej niż przez jeden dzień.

Detergenty – nie tylko wróg otaczającej nas przyrody, ale również nasz! Wiedzieliście, że przedostając się ze ściekami komunalnymi do zbiorników wodnych, zanieczyszczają je i powodują eutrofizację? Stanowi ona aktualnie największe zagrożenie dla wód – w tym dla naszego Morza Bałtyckiego. Eutrofizacja prowadzi do zmian odczynu pH, wahań stężenia tlenu i powstawaniu warunków beztlenowych w wodzie, co skutkuje wymieranie zwierząt w niej żyjących. Często przy sprzątaniu żrącymi detergentami musimy wietrzyć dom, bolą nas oczy, drapie w gardle. Wyobraź sobie teraz co dzieje się ze stworzeniami, które w tych specyfikach zmuszone są pływać i żyć….Zdając z sobie tego sprawę, w naszym sklepie znajdują się tylko ekologiczne, wegańskie produkty myjące, które nie zagrażają środowisku. Zapakowane są w recyklingowane, szklane słoiki, które po zużyciu można wyparzyć i nadać im drugie życie, np. użyć do domowych przetworów czy ulubionego dżemu. Znaczącym ułatwieniem jest fakt, że takie naturalne musy czy pasty czyszczące są niezwykle uniwersalne. Możemy ich użyć do czyszczenia kuchenki, umywalki, patelni, kafelek, nawet podłogi, a w połączeniu ze szczotką z naturalnego włosia roślinnego, potrafią zdziałać cuda! Efektywność jest taka sama, a gwarancja zdrowia naszej planety dużo większa. 

Pomimo tego, że są małe - stanowią ogromny problem. Głównie dlatego, że używane są w niewyobrażalnych ilościach. Domyślasz się o co mi chodzi? Tak, mam na myśli plastikowe słomki. Na całe szczęście, jakiś czas temu znalazły się one w centrum uwagi i walka z plastikiem była skupiona właśnie na nich. Dzięki temu wiele restauracji i fast foodów, szczególnie tych największych, zrezygnowało z używania ich na rzecz papierowych zamienników. Pomimo tego, że nadal nie powinniśmy odpuszczać, bo to dopiero początek walki z plastikiem, cieszę się, że zaczęliśmy właśnie od słomek, które są idealnym pierwszym krokiem do nowej, lepszej planety i mobilizacją do stawiania sobie kolejnych celów. Zastanawiacie się pewnie jak zrezygnować z plastikowych słomek, jeśli te papierowe nie zdają egzaminu, przemakają i niszczą się zanim skończymy napój. Jest tyle wariantów, że nawet nie wiem czy dam radę je wszystkie wymienić! Metalowe, bambusowe, szklane, nawet zbożowe, zakrzywione, proste, składane, niebieskie, czerwone, żółte, przezroczyste! Jak to mówią – do wyboru, do koloru.

Skoro już o sprytnych akcesoriach mowa, to chciałabym również napisać o moim ostatnim odkryciu, a mianowicie wielorazowych maszynkach do golenia. Każdy z nas to robi i każdy z nas zużyje kilkaset jednorazowych maszynek w życiu. Nie każdy jednak wie, że nie są one poddawane recyklingowi, ponieważ metal zatopiony jest w plastiku. To sprawia, że stanowią one kolejny, trudny do pokonania problem. Wielorazowe maszynki na żyletki wychodzą naprzeciw temu problemowi i wołają do nas „kup mnie!”. Z pewnością będą to mądrze wydane pieniądze. Żyletka kosztuje złotówkę, a starcza na 2-3 golenia. Jeśli to kogoś skusi – takie wielorazowe, metalowe maszynki wyglądają o wiele bardziej gustownie w łazience 😉.

Jest jeszcze wiele produktów, które mają swoje eko zamienniki. Istnieją też takie, które wciąż na to czekają. Jeśli wahasz się jeszcze, nie wiesz czy to na pewno dla ciebie, czy się sprawdzi lub opłaci – musisz wiedzieć, że jest to inwestycja w przyszłość naszą, naszych dzieci i naszej planety, na której żyjemy i dzięki, której zawdzięczamy życie. Chociażby ze względu na piękne widoki, cuda natury czy niezwykłe miejsce do życia jakie nam zapewnia, powinniśmy się jej odwdzięczyć i sprawić, że odetchnie z ulgą. do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl