Atopowe Zapalenie Skóry - ATP

Atopowe Zapalenie Skóry - ATP

Czym jest AZS?

               Niestety, nie chodzi mi tutaj o żaden klub sportowy. AZS to skrót od choroby, która nazywa się Atopowe Zapalenie Skóry. Jej nazwy zwyczajowe to świerzbiączka, astma skóry, a u dzieci- skaza białkowa. Dotyka ona co pięćdziesiątego Polaka, w większym stopniu tego, który jest mieszkańcem wielkiego miasta czy terenu uprzemysłowionego. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na AZS.  Należy również wiedzieć, że jest to choroba nieuleczalna, która pozbawia chorego zarówno komfortu psychicznego jak i fizycznego. 

Czym przejawia się ta choroba?

                Przede wszystkim ciągłym, nieustającym swędzeniem skóry. Ma to wpływ również na nasze codzienne funkcjonowanie.  Uczucie to nie daje spokoju w pracy, szkole, a nawet w nocy, co skutkuje brakiem skupienia i rozdrażnieniem. Zmusza to do stałegodrapania, które jak się pewnie domyślasz nie niesie za sobą zbyt wielu korzyści. Dochodzi często do wielu infekcji na skutek  rozdrapania podrażnionej już skóry. W konsekwencji bariera w skórze, chroniąca przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi jest osłabiona, a jej przepuszczalność wzrasta. Nasila to stan zapalny skóry, która tworzy więcej plam, pęcherzy, ropnych krostek, aż w końcu staje się sucha i cienka, wręcz pergaminowa. Dodatkowo objawami jest łuszczący się naskórek, stałe nawroty, podwyższony poziom IgE w organizmie, tzw. „rybia łuska” czydodatkowy fałd skóry poniżej dolnej powieki. Powinniśmy także wziąć pod uwagę współistnienie innych atopowych chorób jak astma, katar sienny jak i również występowanie atopii u najbliższych krewnych. Ważne jest, aby dobrze zdiagnozować Atopowe Zapalenie Skóry, oczywiście przy konsultacji z dobrym dermatologiem.

Przyczyny choroby

                Na tę chorobę wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne jak i genetyczne. Nie da się jednoznacznie stwierdzić co jest głównym powodem jej występowania. Wiadomo natomiast, że rozwija się na tle problemów z funkcjonowaniem układu odpornościowego i towarzyszy często wszelkim alergiom i astmie. Jest to choroba przewlekła, nieuleczalna i nawracająca. Póki co, nie odnaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa, więc terapia polega na minimalizowaniu objawów poprzez poszczególne zabiegi.

                Faktem jest, że predyspozycje genetyczne co do alergii są dziedziczne. Podobnie jest w przypadku Atopowego Zapalenia Skóry. Jeżeli cierpisz na AZS to prawdopodobnie, któryś z twoich krewnych również. Za tę chorobę odpowiada wada genu odpowiedzialnego za produkcję białka, które tworzy warstwę rogową naskórka. – filagryny. Osłabia to funkcje ochronne skóry i sprzyja wnikaniu w nią alergenów, które sprzyjają rozwijanie się chorób.

                Czynniki zewnętrzne odgrywają tu również znaczącą rolę, gdyż tak jak wspominałam wcześniej, choroba ta występuje w większej częstotliwości na terenach zurbanizowanych. Zanieczyszczone powietrze i woda powodują zaostrzenie się objawów AZS, a alergeny znajdujące się w produktach żywnościowych czy powietrzu przyczyniają się do rozwoju choroby. Najczęściej występujące alergeny to: kurz, mleko i jego przetwory, jaja, soja, orzechy, konserwanty, sierść zwierząt.

Jak wygląda leczenie?

                Jak pewnie się domyślasz, leczenie AZS jest trudne, czasochłonne i wymaga dyscypliny. Ponieważ do tej pory nie znaleziono jeszcze skutecznej terapii, osoba, która choruje jest zmuszona zaakceptować chorobę i nauczyć się z nią żyć. To co medycyna i kosmetologia są w stanie zrobić to łagodzenie objawów choroby. Taka terapia opiera się głownie na odbudowie płaszcza lipidowego naskórka, czyli jego warstwy ochronnej. Zazwyczaj stosuje się precyzyjnie dobrane przez dermatologa maście i kremy natłuszczające oraz dermokosmetyki. Dla skóry dobre również jest przebywanie na słońcu i naświetlanie promieniami UVA i UVB, czyli fototerapia. W niektórych przypadkach trzeba sięgać po środki farmakologiczne takie jak leki antyhistaminowe czy antyalergiczne preparaty steroidowe. Należy jednak pamiętać, że pomimo skuteczności w leczeniu Atopowego Zapalenia Skóry sterydami, wywołują one również szereg nieporządanych efektów jak trądzik posterydowy, zaburzenia hormonalne, zanik skóry. Medycyna proponuje nam również leczenie probiotykami, czyli specjalnie dobranymi kulturami bakterii, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Na pewno poznaliście się z tym terminem przy okazji brania antybiotyków. Naturalnie występują one w jogurtach i kefirze.

Styl życia

Nie tylko antybiotyki i maści mają tu jednak znaczenie. Kluczową rolę w leczeniu AZS odgrywa styl życia. Polega on raczej na unikaniu czynników szkodliwych i sprzyjających rozwojowi choroby. Zwróć uwagę na to co nosisz i w czym to pierzesz. Odpowiedni dobór tkanin z jakich wykonana jest twoja odzież jest kluczowy – przecież to właśnie ubrania są w najbliższym kontakcie ze skórą cały dzień. Staraj się sięgać po materiały naturalne - z wyjątkiem wełny czy szorstkiego lnu. W domu powinno unikać się dywanów, które są skupiskiem roztoczy. Niestety obecność zwierząt również nie pomaga w walce z chorobą.

Środowisko

                Do rozwoju Atopowego Zapalenia Skóry przyczynia się także środowisko. Upały i zanieczyszczenia niewątpliwie zaostrzają objawy. Z kolei czyste powietrze czy wyższa wilgotność powietrza sprawiają, że wszelkie symptomy ustępują. Dlatego osobom zmagającym się z tą chorobą zaleca się wyjazdy nad morze czy w góry. Nie dość, że pozytywnie wpłynie to na stan skóry to dodatkowo na nasz stan psychiczny.

Dieta

                Z pewnością nie raz przekonałaś się na własnej skórze, że to co jesz ma znaczący wpływ na jej stan. Posiadacze Atopowego Zapalenia Skóry wiedzą o tym najlepiej. Właściwie dobrane pokarmy pozwalają na zmniejszenie swędzenia czy innych nieprzyjemnych dolegliwości. Zazwyczaj taka dieta działa na zasadzie eliminacji – powoli wykluczamy wszystkie produkty na jakie nasz organizm reaguje alergicznie. W jaki sposób dowiemy się, które produkty nam szkodzą? To proste! Postaraj się przez określony czas (mogą to być na przykład 2 tygodnie) nie jeść danego produktu, a następnie zaobserwuj jak zareaguje na to twoja skóra. Jeżeli po odstawieniu, nieprzyjemne objawy ustąpiły to oznacza, że musisz zrezygnować z danej rzeczy w swojej diecie. Odpowiednia dieta jest w stanie zmniejszyć częstotliwość, a nawet zapobiec nawrotom. Pomimo tego, że tolerancja na dany produkt jest kwestią indywidualną, istnieją produkty niezalecane, których powinno się unikać. Są to: konserwanty, sztuczne barwniki, orzechy, kakao, marchew, seler, jajka czy zboża.

Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji

                Przy atopowym zapaleniu skóry musisz pamiętać o jej codziennym nawilżaniu i natłuszczaniu. Emolienty powinny stać się twoim przyjacielem, szczególnie w kąpielach, gdyż dodanie do niej emulsji lub oleju zminimalizuje wysuszające działanie wody. Musisz również uważać na temperaturę wody. Nie powinna być ona wyższa niż 36 stopni Celsjusza, a twoje kąpiele nie powinny trwać dłużej niż kwadrans. Jak się pewnie domyślasz, są to powody dla których powinnaś omijać wizyty na basenach, gdzie woda jest dodatkowo chlorowana. Po wyjściu z wody delikatnie osuszaj się ręcznikiem, nie wycieraj się, gdyż to może dodatkowo podrażnić skórę. Następnie nasmaruj się preparatami natłuszczającymi. Pamiętaj – nie mogą one zawierać konserwantów, mydeł czy substancji zapachowych. Powinieneś skonsultować swoje środki pielęgnacji z dermatologiem.

AZS to nie tylko problem ze skórą

                Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą niezwykle uciążliwą dla jej posiadacza. Ciągłe swędzenie odbiera komfort psychiczny i doprowadza do szaleństwa. Chory nie jest w stanie spać czy skupić się co skutkuje bezsennością, nerwami, czasami nawet depresją. Dodatkowo, choroba odbija się na naszym wyglądzie, co obniża naszą samoocenę i pogarsza samopoczucie. Z tego właśnie powodu należy pamiętać o aspekcie psychicznym nie tylko w przypadku ludzi chorych na AZS, ale posiadających każde problemy skórne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl